Jak pobierać próbki do badania DNA?
Standardowym materiałem do badań DNA jest wymaz z wewnętrznej strony policzka. Próbki do pobrania materiału biologicznego dostarczamy pod wskazany przez Państwa adres albo wysyłamy na poste restante. W zestawie znajdą Państwo wszystko co potrzebne wraz ze szczegółową instrukcją postępowania, która krok po kroku tłumaczy jakie działania należy wykonać by prawidłowo pobrać materiał biologiczny. W razie jakichkolwiek wątpliwości nasi genetycy są do Państwa dyspozycji.
Co zawiera zestaw do pobrania materiału?
Przesyłamy Państwu zestawy do samodzielnego pobrania materiału genetycznego do badań, które są następnie analizowane w Laboratorium. Szanujemy Państwa prawo do poufności i dyskrecji, dlatego na życzenie wysyłamy przesyłkę anonimowo lub też na poste restante.
W skład zestawu do pobrania próbek wchodzą: sterylne wymazówki w probówkach dla każdej badanej osoby, zapasowa para wymazówek, koperty suszące do wymazówek, lateksowe rękawiczki oraz książeczka ze szczegółową instrukcją. Do zestawu dołączamy wszystkie niezbędne dokumenty, zaadresowaną kopertę zwrotną oraz wypełniony blankiet polecenia przelewu.
Każdy zestaw zaopatrzony jest w dokładną instrukcję, która krok po kroku tłumaczy jakie działania należy wykonać by prawidłowo pobrać materiał biologiczny. Jeśli mimo wszystko mieliby Państwo pytania lub wątpliwości prosimy o kontakt z Laboratorium. Pracujący z nami genetycy są do Państwa dyspozycji.
A co jeśli pobiorę materiał nieprawidłowo?
Gdyby materiał został pobrany nieprawidłowo, chociaż to epizodyczne przypadki, gwarantujemy, że ponowne badanie próbek oraz dodatkowa analiza DNA odbędzie się całkowicie bezpłatnie. W razie potrzeby ponownego pobrania materiału do badań prześlemy Państwu całkowicie bezpłatnie nowy zestaw do pobrania materiału.
Gwarantujemy Państwu, że cena badania w Laboratorium Medicogen nie zawiera żadnych ukrytych opłat i jest ostateczna.
Gdzie w ludzkim organizmie znajduje się DNA?
Źródłem DNA są różnego rodzaju komórki zawierające jądra. To właśnie w jądrach komórkowych znajduje się DNA. Tak więc mogą to być jądrzaste komórki krwi, komórki nabłonka, komórki naskórka, komórki cebulki włosa i wiele innych. Standardowym materiałem do pozyskiwania DNA są komórki nabłonkowe pozyskiwane w nieinwazyjny sposób poprzez potarcie nabłonka wewnętrznej strony policzka sterylną wymazówką. Z otrzymanych próbek izolowane jest DNA.
Materiałem do badań jest wymaz z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Można go pobrać samodzielnie, a cały proces zajmuje co najwyżej 30 sekund każdej z osób. Pobranie wymazu jest proste, absolutnie bezpieczne i bezbolesne, możliwe do wykonania nawet u noworodka.
Jakie mikroślady mogę przesłać do analizy?
Jeżeli pobranie standardowego wymazu jest w jakikolwiek sposób utrudnione, jestemy w stanie wyizolować DNA z tzw. mikrośladów. Badanie śladów biologicznych umożliwia identyfikację osoby, w tym domniemanego ojca.
Możemy wyizolować DNA z takich materiałów jak:
- plamy krwi
- włosy z cebulkami
- niedopałek papierosa
- zużyty patyczek higieniczny
- zużyty wacik kosmetyczny
- guma do żucia
- szczoteczka do zębów
- zużyta husteczka higieniczna
- zużyta prezerwatywa lub ślady nasienia
- ślady śliny, potu lub innych wydzielin ciała