Test na ojcostwo w ciąży

Test na ojcostwo w ciąży

Obecnie w polskiej genetyce stosuje się dwie metody ustalania ojcostwa w ciąży.

Metoda 1. Test DNA po amniopunkcji

Pierwsza z nich polega na przeprowadzeniu amniopunkcji, czyli pobraniu płynu owodniowego lub fragmentu kosmówki. Badanie można wykonać około 15 tygodnia ciąży pod kontrolą lekarza specjalisty. Z pobranego materiału biologicznego izolowany jest DNA dziecka, który zostaje porównany z DNA domniemanego ojca oraz matki. Materiał genetyczny od matki i domniemanego ojca może być pobrany w postaci wymazów z błony śluzowej policzka lub mikrośladów (np. włosów z cebulkami, szczoteczki do zębów, niedopałka papierosa).

Mimo zalety, jaką jest możliwość wczesnego wykrycia wad genetycznych dziecka, metoda ta nie jest polecana ze względu na ryzyko wystąpienia komplikacji i uszkodzenia płodu.

Metoda 2. Test DNA z krwi matki będącej w ciąży

Druga metoda jest nieinwazyjna i polega na pobraniu krwi od matki i domniemanego ojca. DNA dziecka można wyizolować z krwi matki dzięki temu, że przechodzi częściowo do jej krwiobiegu z łożyska. Proces ten rozpoczyna się około 4 tygodnia ciąży. Wraz z upływem czasu zwiększa się ilość wolnego DNA dziecka krążącego we krwi matki. Analizę najlepiej wykonać od 12 tygodnia ciąży. Ojcostwo ustalane jest dzięki technice sekwencjonowania i analizie bioinformatycznej.

Metoda jest nieinwazyjna i nie niesie ze sobą ryzyka powikłań.Zamów test na ojcostwo

Test do celów prywatnych

649 zł

Wysyłkowy, wykonasz go sam!
Test do celów sądowych

1799 zł

Realizowany w przychodni.
Test prywatny z mikrośladu

1048 zł

Wysyłkowy lub w przychodni.